Povijest

Košarka se u Sinju počela igrati 1953.godine. Službeno je klub osnovan 1955.godine pod imenom KK Tekstilac i tako se zovi narednih desetak godina. Klub se službeno natječe u Dalmatinskoj ligi. "Važno je sudjelovati" je geslo koje u Sinju se popularizira igru koja je među omladinom. Poslije klub dobiva današnje ime KK Alkar te se sve preokrenulo.

Sedamdesetim godinma nailazimo na napredak u igri Alkara. Povratkom Stipe Vrcana Alkar je stalno u vrhu i nekoliko puta pokušava doći do drugoligaškog statusa. Sedamdesetih ne uspijeva.Plasman u Drugu ligu ostvaren je početkom osamdesetih protiv Kraljevice.
1971.godine Alkar u službenoj konkureciji s ekipom Imotskog dijeli drugo mjesto u južnoj skupini prvenstva Hrvatske. Do finalnog turnira trebalo je potvrditi drugo mjesto pa je Alkar s Imoćanima igrao majstoricu u Splitu te dobio dva koša razlike(59:57).

Novi uspon Alkar postiže 1977.godine.Prepreka drugoj ligi bila je ekipa Kraljevice koja je pobijeđena (97:93).U trećoj minuti ozlijedio se najbolji igrač Alkara Mladen Pavić, a slijedio je obračun protiv Novog Zagreba u Rijeci.I bez Pavića košarkaši pružaju otpor i nakon produžetaka opraštaju se od ulaska u drugu ligu.

Treći pokušaj (1980./1981.)
Prekretinca u kojoj Alkar postiže najveće uspjehe. Kvalifikacije između Alkara, Željezničara,Oriolika i Kraljevica.
Alkar u zadnjem kolu svladava Kraljevice (94:72) što osigurava drugu ligu.

Sezona 1983/1984. je sezona povijesnih uspjeha,sezona za pamćenje i ponos sinjske košarke. Mali klub iz malog grada plasirao se u finale Jugoslavenskog košarkaškog kupa i to kada se u Jugoslaviji igra odlična košarka koja upravo u ovo vrijeme doživljava svoje vrhunce. Uspijeh ravan čudu,a počelo je bez puno očekivanja i bez velikih ciljeva. Složili su se malo sreća, kvaliteta i mirakul se dogodio u gradu pod Kamičkom.

Alkar-Jug
100:83
Alkar-Borik
79:66
Prvi gost bio je poznati prvoligaš Šibenka. Rezultat je bio tijesan, Šibenčani su vodili sve do pred kraj susreta,a onda je Mladen Pavić uzeo stvar u svoje ruke. Pri rezultatu 77:75 za goste pogađa za izjednačenje uz prekršaj.Ruka je bila mirna te je sigurno izveo dodatno bacanje za konačnu pobjedu praćenu oduševljenjem Maligana.

Ulazak košarkaša Alkara u polufinale Jugokupa graničio je sa snovima.
18.listopada 1983.godine odigrana je utakmica protiv jakog prvoligaša Borca iz Čačka u prepunoj sinjskoj dvorani.Počelo je odlično, Alkar je u dvanaestoj minuti prvog poluvremena imao 10 koševa prednosti. Na kraju prvog poluvremena igrači Čačka otišli su na odmor s minimalnim vodstvom 34:32.
Dvije minute i dvije sekunde prije kraja pri rezultatu 56:53 za goste Vučković postiže koš uz faul i izjednačuje rezultat. U kontranapadu Vučković dovodi sinjane u minimalnu prednost 58:56.Utakmica se tada prelomila,24 sekunde prije kraja gosti iz očaja rade opet osobnu grešku na M.Paviću,ali krivog su izabrali.Najbolji strijelac Alkara u povijesti opet je bio mirne ruke i gostima je preostalo samo smanjiti rezultat na 62:60 i čestitati protivniku na zasluženoj pobijedi.

ALKAR-ZADAR 82:81
Alkar je pobijedio Zadra.Rekao bi naš Sinjanin Mladen Delić:MA LJUDI JE LI TO MOGUĆE !
U infarktnoj završnici Alkar je pobijedio s pola koša razlike. Urnebes,veselje,nevjerica...samo su neki od osjećaja koji su preplavili sinjsku dvoranu nakon što je sirena označila gotovo.

Finale je odigrano u Metkoviću 20.ožujka 1984.godine protiv Bosne.
Alkar je izgubio rezultatom 92:78.

Alkar je 1993.godine postao hrvatski prvoligaš.

Alkar također zabilježava povijesnu pobjednu 4.ožujka 1995.godine kad savladava Cibonu (81:77).
Utakmicu obilježavaju Goran Sobin koji je postigao ukupno 27 koševa i dohvatio 19 lopti,te Mladen Pavić s 26 poena.

Također uspješna sezona Alkara ( '94.-'95) s trenerom Goranom Caktašem ,pomoćnim trenerom Petrom Peraicom te igračima:Mladen Pavić(kapetan),Stipe Blajić,Denis Bobeta,Denis Stegić,Ivan Jenjić,Damir Jonić,Goran Sobin,Ante Peraica,Damir Vujanović,Filip Vrcan,Zvonko Pavić i Zoran Nikolić
Alkar je kroz kvalifikacijama izborio plasman u A1 ligu 2003.godine s trenerom Borisom Poljakom i Ivanom Vrcanom kao pomoćnim trenerom te ekipom: Stipe Blajić(kap.),Tomislav Lozančić, Luka Žitko, Jure Jagnjić, Josip Džapo, Ivan Omrčen, Marko Balić, Mirko Modrić, Mile Karakaš, Ante Bilobrk

Nakon uspiješnih kvalifikacija počela je borba za svoje mjesto u prvoj ligi s ekipom: Boris Poljak ( trener ), Hrvoje Perić, Zvonimir Režić, Bruno Markulin, Mirko Modrić, Slavko Modrić, Tomislav Erceg, Ante Bilobrk, Josip Džapo, Stipe Blajić ( kapetan ), Mile Karakaš, Mislav Marić, Joško Ćurković, Marino Plazibat.

Alkar ponovo se vraća u A-1 ligu kao drugoplasirani na ljestvici uz prvog Kvarnera 2010. Alkar ima omjer pobjede-porazi 8:2.

Dana 5.3.2011. godine izborenom pobjedom nad Dubrovnikom Alkar je ponovno izborio povijesni uspjeh ušao je u ligu za prvaka. Sada alkari igraju s Cibonom, Zadrom, Cedevitom, Splitom...

Alkar je ponovno postigao jedan od zavidnih uspijeha. Čak se mogla ponoviti i pobjeda nad Cibonom ali u zadnjem napadu je lopta "iscurila" iz koša te je semafor pokazao 76:77 za goste. Završio je kao 7. najbolji klub u Hrvatskoj igrajući protiv najboljih klubova pred punom dvoranom i sjajnom atmosferom.

Kao navijači Alkara tu su uvijek vijerni Maligani osnovani 1982.godine bodreči Alkara istim žarom kao i prvog dana.

Za više o povijesti Alkara tu je knjiga "Sinjska košarkaška bajka"